מרכז מיחזור בבית-ירח

תלמידי בית הספר התיכון האזורי בבית-ירח, בקצה הדרומי של הכנרת, החליטו לעשות מעשה, ובמסגרת המגמה ללימודי סביבה לבנות מרכז הפרדת אשפה ומיחזור עבור כלל קהילת בית הספר.

זוהי עבודה משותפת לי ולבנימין ויטל, וכללה שלב תיאורטי ושלב מעשי – עד לסיום הבניה.

בשלב הלימודי עיוני:

1.ישיבה מקדימה עם הצוות המארגן של הפרויקט לקביעת הצרכים והדרישות, כולל סיור בבית הספר כדי להבין מה המשאבים המקומיים והחומרים המצויים.

2.מפגש ראשון עם התלמידים שהאזינו להרצאה: “ עקרונות הבניה הירוקה ושיטות בניה אלטרנטיביות מרחבי העולם”. ההרצאה סוקרת מגוון שיטות המשתמשות בחומרים ממוחזרים, טבעיים וממקורות מתחדשים כמו בניה בצמיגים, חבילות קש, אדמה ונייר.

3.מפגש שני: תרגיל בקבוצות לתכנון המבנה, ובנית דגמים מוקטנים מתערובות אדמה וחומרי שטח. משך הסדנה כחמש שעות.

4.מפגש שלישי: סיכום ההצעות בניסיון להגיע לתכנית מוסכמת.

בסיכומו של שלב זה, הבנו כי מבנה מרכז המיחזור “ימחזר” סככה נטושה הקיימת בשטח, וייבנה כולו מחומרים ממוחזרים… במקום לבחור “עבודה זוכה”, לקחנו אלמנטים מסוימים מכל צוות שהשתתף בתרגיל התכנון.

למשל – צוות אחד הגה את הרעיון של שימוש בסככת האופניים הישנה, השני המציא את פתחי הצנרת שיובילו את סוגי האשפה השונים מעבר לקיר ההסתרה – שביוזמת צוות אחר הוחלט לבנות אותו מקנים.

בשלב המעשי:

כעשרה ימי עבודה משותפים עם תלמידי המגמה ומוריהם, שבמהלכם הסתבר שגם לאלו שקשה להם מאד בכיתה, יש דרכים נפלאות להביע את עצמם ואת יכולותיהם…

8
7
6
5
4
2
1