מנהרת החושים בבית הספר אילנות

בבית ספר אילנות לומדים 72 תלמידים בגילאי 6-21, הלוקים במוגבלויות מוטוריות חמורות – שיתוק מוחין ומחלות ניווניות. אוכלוסיית התלמידים מגוונת. פרט למגבלות הפיזיות חלקם בעלי הפרעות בתקשורת ושפה, ליקויי למידה, ליקויים חושיים (ראייה, שמיעה, מישוש) וקושי מנטאלי.
 

זהו בית ספר ממלכתי אזורי לילדי ירושלים והסביבה. בבית הספר לומדים תלמידים יהודים, מוסלמים ונוצרים. מכאן, שמתקיים בביה”ס מארג חברתי מיוחד – התלמידים מגיעים מישובים שונים, ממגזרים שונים ומדתות שונות. וכך אפשר למצוא ילד ערבי מוסלמי לומד ומשחק עם ילד יהודי חרדי ועם עבר ארמני נוצרי. אחת ממטרות בית הספר הינה יצירת חברה פלורליסטית שוויונית ומכבדת את השונה.

באביב 2007 פנתה אלינו האמנית דפנה ילון, שעוסקת באמנות ובבניה באדמה, בהצעה לשתף פעולה במיזם מיוחד זה – תכנון ובניה של מנהרת חושים בחצר בית הספר אילנות. גם בפרויקט זה פעלתי בשותפות עם האמן בנימין ויטל.

מנהרת החושים מיועדת ליצור חוויה כוללת ומעשירה, תוך כדי מעבר במנהרה ובשתי הכיפות העגולות בתחילתה ובסופה. המתחם כולו בנוי מחומרים טבעיים ו/או ממוחזרים, באוריינטציה אקולוגית ותוך צמצום ככל אפשר לנזק הנגרם לסביבה.

הכיפות והמנהרה ,שכולה קשתות, בנויות מקוים עגולים – מזמינות, עוטפות ומרגיעות.

המיזם מכוון אל חמשת החושים:

חוש הראיה – כדי להפעיל חוש זה יצרנו מעברים ומשחקים בין האור, לצל ולחושך. הכיפות, המחופות אדמה, יוצרות אזור של חשכה קלה, אך בתוכן זוהרים פתאום עיגולי אור הנוצרים מבקבוקים שקופים צבעוניים המשולבים בתוך טיח האדמה. את הבקבוקים הטמענו בטיח בצורות שונות – טבעות המקיפות את קוטר הכיפה, או מעגלים קטנים וכד’..

כאשר יוצאים מן הכיפות אל המנהרה, נעים בין אזורים המוצלים בכפות תמרים, לאזורים המוצלים בצמחיה, ועד אזורים שבהם פתח לשמיים – תקרה מחומר שקוף לגמרי, שנותן אור מלא. בפינת אחת הכיפות יהיה אזור חשוך לכניסה לפי בחירה.

פרט לנושא האור התיחסנו גם לנושא הצבע: גוונים שונים של האדמה המחפה את הכיפות(פיגמנטים) , צמחיה צבעונית בכדים, שגם הם צבעוניים ומקושטים. שברי קרמיקה צבעוניים משובצים בטיח האדמה.

חוש השמיעה – במנהרה שולבו מוביילים, שנותנים צלילים שונים – במבוק , אבנים , צינורות זכוכית. בכיפות עצמן , שהן החלקים במתחם שבהם משתהים יותר, שולבו מזרקת פאנג-שווי קטנות – המפיקות צלילי מים זורמים בנועם. אזורי הצל המחופים כפות תמרים יספקו רחש של רשרוש ענפים. בכניסה למתחם הילדים מוזמנים לעבור דרך “יער” של חרוזי עץ תלויים על חוטים, וייצרו בעצמם את הקולות הנובעים ממגע החרוזים זה בזה. לעומת זאת, כיפות האדמה הן שקטות ומכנסות, ומעניקות את תחושת השקט, המחדדת את חוש השמיעה.

חוש המישוש – זהו אחד החושים הפעילים ביותר במהלך המעבר במנהרה. לאורך הדרך הוצבו שולחנות חול בגובה המתאים לגובה הידיים בישיבה, ובתוכם מגוון גדול של חומרים: חול, בוץ, חצץ חלק, חלוקים, קלקר בעיגולים, ספוגים, ליפות ומים, צמר, בדים שונים וכד’. בקירות הכיפות גימורים הונים של הטייחים, כך שחלקם יהיו מחוספסים ובעלי טקסטורות שונות, וחלקם חלקים ונעימים מאד למגע, כמובן באופן בטיחותי ושאינו פוצע.

חוש הריח – המנהרה והכיפות, בהיותן עשויות מחומרים טבעיים, מדיפות ריחות אופיניים: ריח אדמה, קש, לחות, צמחיה ריחנית, וצמחי מים (מנטה, תבלינים).

חוש הטעם – במהלך המעבר במנהרה יכולים החונכים להזמין את הילדים לטעום את צמחי התבלין,ליד הכיפה השנייה, המסיימת את המסלול, ימוקם תנור שמש ובו מים חמים תמיד מכח אנרגיית השמש, בקומקום לתה.


מפרט טכני

הכיפות עצמן בנויות ככיפות גיאודיזות, לפי הנוסחה של בקמינסטר פולר. הן עשויות מבמבוקים, שצבענו בצבע סופרקריל צהוב, כדי למתן את הבלאי המהיר של החומר.

על שלד זה נמתחה יוטה טבולה בחרסית, ועליה מילוי של עלי עץ תמר, גם הם בתערובת עם חרסית. את כל זה טיחנו בטיח חוץ מינרלי, וטייחי הפנים – הם גולת הכותרת של העבודה – בגוונים שונים ובטקסטורות שונות.

המנהרה נבנתה מרשתות ברזל המיועדות ליציקות. גם הן נצבעו צהוב וחופו בגלילי קנים.


תהליך העבודה

כבר בקיץ של אותה שנה זכינו להגשים את הבקשה ולבנות את המנהרה, זאת תודות לתרומה נדיבה של קהילת “בית עם” במיאמי, פלורידה.

בבניה השתתפו מתנדבים רבים – מצוות בית הספר, תושבי שכונת קטמון, חברים , אורחים, ואפילו חיילי צה”ל. שימחו את ליבנו בעיקר תלמידי בית הספר, שלמרות המיגבלות מצאו דרכים מקוריות לעזור לנו. מוחמד, למשל, השכיל לרתום את כסא הגלגלים הממונע שלו לדליי הבוץ…

קרדיטים

  • תכנון וביצוע: דפנה ילון, בנימין ומיכל ויטל.
  • ביצוע כיפות גיאודזיות מבמבוק: רני ליכטנר, מרכז הבמבוק, כרכור.
  • תודה למיכאל כהן מחב’ נירלט, על תרומת שקים רבים של טיח מסוג “ווגה”.
  • תודה לחברנו זוהר בן דוד, שהשאיל לנו כלי עבודה רבים.
14
12
11
9
MINOLTA DIGITAL CAMERA
MINOLTA DIGITAL CAMERA
19
MINOLTA DIGITAL CAMERA
MINOLTA DIGITAL CAMERA
4
3
2
MINOLTA DIGITAL CAMERA